Головна / Міжнародні відносини / Статистика / Найстаріші, найвищі і найбільші визначні місця Харкова

Найстаріші, найвищі і найбільші визначні місця Харкова

1

Як часто можна почути від самих харків'ян, що вони не знають свого міста і вже тим більше багато хто не мають поняття про те, які пам'ятки Харкова є мало не ровесниками нашого міста, які будівлі найвищі, які навчальні заклади найбільші і старі?

У даній статті Вашій увазі пропонується кілька цікавих фактів про самому-самому Харкові.

Покровський собор

Отже, з чого варто почати? Напевно, з самого старого місця в Харкові.

Найстарішою будівлею в місті, а одночасно одній із старих донині діючих церков Харківської єпархії, є Покровський собор. Дерев'яна церква була побудована через п'ять років після заснування міста в 1659 році. У 1689 році на місці дерев'яної церкви виникла кам'яна Покровська церква - головна святиня міста Харкова та Харківської області. На сьогоднішній день «храм Покрова Пресвятої Богородиці є найстарішою будівлею Слобідського краю».

Губернаторський палац (Харків)

Але щодо самого старої будівлі Харкова іноді поділяють культові споруди та громадські споруди. З причини даного поділу, найстарішим будовою громадського призначення є губернський палац, який був побудовані в 1777 році, колись служив головним корпусом Харківського Імператорського університету, а зараз в ньому розташовується корпус Української інженерно-педагогічної академії.

садиба Урюпина

Крім цього варто відзначити, що в числі «сторожив» Харкова вважається невелика одноповерхова садиба міського голови Єгора Урюпина, який займав пост харківського градоначальника з 1799 по 1805 роки. Дана будівля кінця XVIII століття вважається найстарішим житловим будинком у місті.

Суперечки навколо найвищої будівлі Харкова точились упродовж ХХ століття, однак XXI століття привніс деякі корективи.

Олександрівська дзвіниця

До початку XXI століття найвищою будівлею міста, а також найвищою точкою в Харкова, маючи в висоту 88,9 метра, була Олександрівська дзвіниця Собору Успіння Пресвятої Богородиці, яка була побудована в 1844 році в пам'ять Олександра I і перемоги у Вітчизняній війні 1812 року . Однак з початком бурхливого будівництва хмарочосів в місті Александровська дзвіниця позбулася свого статусу.

Держпром

Першим, хто позбавив дзвіницю звання найвищої будівлі був Будинок державної промисловості, - перший радянський хмарочос, який по сьогоднішній день зберігає статус найвищої будівлі в місті. У це важко повірити, але висота Держпрому, котра вважається разом з телевежею (побудована в 1955 році), дорівнює 108 метрів.

Найвищим житловим будинком в Харкові на сьогоднішній день є житловий комплекс «Монте-Плаза», який знаходиться на проспекті Леніна, 41/1. Центральний будинок комплексу - ЖК «Монте-Плаза» 2 - є найвищим житловим будинком з висотою в 103 метри. «Монте-Плаза» 1 і 3 мають висоту 101 метр.

Найвища будівля в Харкові і Харківській області вважається труба ТЕЦ-5, що досягає 330 метрів у висоту.

УніверСтарейшім вищим навчальним закладом Харківщини є Харківський національний університет імені Василя Назаровича Каразіна, який на момент заснування в 1804 році носив ім'я Харківського Імператорського університету. ХНУ імені В. Н. Каразіна є самим найстарішим класичним університетом на українській частині Російської імперії, а також найстарішим класичним університетом сучасної України, так як Львівський університет у форматі класичного університету почав функціонувати лише в 1817 році.

політех

Однак незважаючи на родовитое походження Харківський національний університет не є найбільшим ВУЗом Харкова. Найбільшим ВУЗом за кількістю студентів є Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», в якому навчаються понад 22 тисяч студентів.

До слова варто відзначити, що в ХНУ імені В. Н. Каразіна навчається куди менше - 15 тисяч студентів.

Найстарішим театрів Харкова з нині існуючих вважається Харківський національний театр опери та балету ім. Лисенка, який був заснований в 1925 році на базі оперної антрепризи, яка діяла з 1880 року. У будівлю ХАТОБу театр переїхав лише з 1991 року, коли було відкрито великий зал.

А ось найстарішим харківським кінотеатром є відкритий в 1908 році французами братами Боммер перший стаціонарний кінотеатр в Російській Імперії. З приходом радянської влади кінотеатр був перейменований на «Зустріч». Сьогодні найстаріший кінотеатр носить свою історичну назву «Боммер».

У Харкові дуже багато пам'ятників і серед них є кілька дореволюційних примірників. Так, найстарішим пам'ятником вважається бюст Олександру Сергійовичу Пушкіну на площі Поезії. Бюст роботи Едуардса був поставлений на постамент в травні 1904 року.

Практично його ровесник - пам'ятник Василю Назаровичу Каразіну був також готовий в 1904 році, однак у зв'язку з революційними подіями в Російській Імперії відкриття пам'ятника відкладалося. Пам'ятник простояв три роки за дощатим парканом, харків'яни тільки могли милуватися видніється рукою Василя Назаровича. Міська влада не наважувалися відкрити пам'ятник до закінчення революційних подій, оскільки побоювалися, що «урочистий мітинг студентства на честь відкриття монумента їх учителю може перерости в справжній бунт, підкріплений революційними настроями». Дошки були зняті лише в 1907 році.

Трохи молодше пам'ятника Каразіну вважається бюст Миколі Васильовичу Гоголю, що також належить руці автора бюста Пушкіну - Едуардса. Монумент був відкритий в 1909 році.

пам'ятники

Самим же високим пам'ятником міста вважається пам'ятник Володимиру Іллічу Леніну, висота якого становить 20,2 метра. В число найвищих пам'ятників Харкова також входять Воїн-визволитель на вулиці 23 серпня, пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку, роботи Манізера, а також монумент Незалежності - Ніка на площі Конституції.

Рекламные объявления