Головна / Міжнародні відносини / Статистика / Як змінився Харків за сто років

Як змінився Харків за сто років

1

Час, люди і війни переробили місто до невпізнання. Пожовклі столітні поштові листівки з видами рідного Харкова сьогодні можуть багато розповісти. На них можна побачити і зовсім зниклі візитки міста, як, наприклад, Миколаївську церкву, і претерпевшие значні зміни будинку міської знаті. Вони зафіксували дух старих вулиць з людьми, одягненими по моді того часу, кінними екіпажами і строкато оздобленими рекламою магазинами. Пізніші листівки зберегли для нас вигляд «моложавого» Держпрому і помпезного вокзалу. На жаль, за сто років місто змінювався багато разів - деякі будинки занепали і їх довелося знести, деякі були підірвані і постраждали від бомбардувань під час війни, а деякі виявилися неугодні владі, і на їх місці виросли сучасні споруди.

Полтавський шлях

Одна з небагатьох вулиць в історичному центрі нашого міста, яка зберегла більшість старовинних особняків. Серед них будинок, в якому, будучи студентом, жив майбутній Нобелівський лауреат Ілля Мечников, будівлю першого в імперії кінотеатру «Боммер», «Гранд-готель», в якому любив бувати Шаляпін, а також будиночок, де зупинялися художники Айвазовський і Врубель. Одне з найбільш знакових будівель вулиці - пожежна каланча. Вона незмінно присутня на багатьох міських листівках.


Старий цирк

На Полтавському шляху збереглася будівля старого цирку. Відразу варто відзначити, що саме тут запалилася зірка знаменитої Ірини Бугримової - приборкувачки тигрів. Тут неодноразово виступали Юрій Нікулін, Еміль Кіо, Олег Попов. Але це набагато пізніше. А в 1906 році це був перший кам'яний цирк в місті, побудований підприємцем Грикке. Будівля була споруджена за типом цирку братів Франкони в Парижі, який став взірцем циркових стаціонарних будівель кінця XIX століття. Цей проект був зручний і для театральних вистав: манеж швидко трансформувався в сцену. Збереглися спогади харків'ян, як у цирку на Полтавському шляху виступали відомі династії клоунів-дресирувальників Володимира та Юрія Дурових. Зараз у цьому будинку уявлень не дають, тут тільки проходять репетиції.
Площа Конституції

Перлиною цієї площі довгий час була Миколаївська церква. За роки свого існування вона неодноразово змінювала свій вигляд. Остаточно була розібрана в 30-х роках за наказом влади. Це було зроблено під приводом необхідності звільнити транспортну розв'язку і пустити трамвай. Крім того, на цьому місці збиралися встановити пам'ятник Шевченку. Але коли церква була розібрана, пам'ятник вирішили ставити в університетському парку. До слова, однією з фішок міста сьогодні вважається «Скрипаль» на даху будинку, що виходить на площу. Але мало хто пам'ятає, що на даху протилежного будівлі, де зараз розквартирувалася консерваторія (колишня будівля біржі), стояла величезна скульптура Аполлона. Її прибрали в сімдесятих роках, так як вона прийшла в непридатність. Незабаром площа Конституції може кардинально змінити вигляд, тут планується побудувати нову будівлю мерії.

Держпром

Будівництво Держпрому почалося в 20-х роках на пустирі. Ще до цього будинок став знаменитим - передбачалося, що це буде перша висотка в Радянському Союзі, побудована із застосуванням новітніх технологій. Очолити будівництво мріяли багато архітекторів з світовим ім'ям. Будівля ще до народження прозвали «нежданий гість», так як воно будувалося в новому стилі - конструктивізму. На відкритті Держпрому в одну зі стін була закладена срібна плита - емоційне послання нащадкам. За 80 років свого існування Держпром майже не змінився, бетонне будівля встояла в роки Другої світової війни. Невеликі зміни вигляду сталися вже на початку двадцять першого століття, старі вікна і двері замінили пластиковими.

Площа Свободи

Площа Свободи, а раніше вона називалася площею Дзержинського, була закладена майже одночасно з Держпромом. Будівлі навколо площі з часом зазнали значних змін. Пошарпані війною, вони були відновлені заново без оглядки на старий вигляд. Найбільша площа Європи в первісному варіанті була ще масштабніше. Після війни частина площі переобладнали під сквер - були посаджені дерева, встановлені лавочки. Останнім штрихом до сучасного вигляду площі став пам'ятник Леніну.

Вулиця Сумська

Сумська вважається однією з найстаріших вулиць Харкова. За нею їхали в Суми - звідси й назва. В 18-му - початку 20 століття вулиця була вимощена деревом, тоді як Катеринославська (Полтавський шлях) - каменем. Центральної вулиця стала на початку 20 століття. Вона вражала красою і розмахом. Збереглася будівля театру, на сцені якого виступали багато знаменитостей. Мало змінився і сквер Поезії з пам'ятниками Гоголю і Пушкіну. На початку Сумській - одне з найзнаменитіших будівель - колишній прибутковий будинок підприємця Харитонова. На початку минулого століття він організував у цьому будинку кінотеатр «Ампір», в якому показували французькі кінофільми. Після революції кінотеатр перейменували в «1 Комсомольський» і аж до 2006 року він використовувався за призначенням, зараз тут планується побудувати магазин. За сто років Сумська дуже змінилася. На старовинній вулиці стали з'являтися сучасні будівлі.

Рекламные объявления