Головна / Громада / Порівняння / 10 цікавих фактів про Харківську область

10 цікавих фактів про Харківську область

1 окна veka украина

Факт 1: Була розміром з Німеччину та мала вихід до моря
 
Харків'янам і зараз гріх скаржитися на брак простору. Сьогодні наш регіон за площею можна порівняти з такими європейськими країнами, як Бельгія та Албанія. Але був період в історії (хай і дуже нетривалий), коли Харків був центром куди більшій території.
- У 1919 році Харківська губернія, як одиниця адміністративного поділу, прийнятого Збройними силами півдня Росії, включала в себе не тільки нинішні землі, а й територію Катеринославської, Курської, Орловської та Полтавської губерній, а також північну частину Таврійської, частково Київську та Чернігівську і частина Тульської, - нагадав історик Валерій Вохмянин. - В цей час наша територія була розміром з Німеччину та мала вихід до моря.
 
Факт 2: Можемо пишатися "першим хмарочосом" СРСР
 
Зараз Держпром вже ніхто не назве хмарочосом. Але чи то було в 1928-му році, коли його нарешті добудували! Звели незвичайно "росле" для тих часів будівлю в рекордні терміни - всього за 2,5 року, витративши на це 9 мільйонів рублів. Висота Держпрому становить 63 м, а разом з телевежею, встановленої в 1955 році (до речі, однією з перших в СРСР) - 108 м.
 
Факт 3: Вчені поклали початок атомної епосі
 
У 1932 році в Харкові вперше в світі вченим вдалося розщепити атом літію, що поклало початок атомної епохи. Сталося це в самому цент-рі міста, в старому корпусі Українського фізико-технічного інституту (нині Національний науковий центр "Харківський фізико-технічний інститут"), між нинішніми вулицями Гуданова і Чайковського.
 
50-я паралель проходить через сад Шевченка. Фото з ​​архіву
50-я паралель проходить через сад Шевченка. Фото з ​​архіву "КП".
Факт 4: Більшого міста на всій паралелі немає
 
Харкову, звичайно, далеко за розмірами до Москви, Нью-Йорка чи Токіо. І все ж ті, хто хоче гордо вигукувати: "Харків - найбільше місто", мають на це право. Потрібно тільки уточнювати: "На 50 паралелі". Ця невидима географічна лінія проходить через Харків, недавно її навіть відзначили пам'ятним знаком в саду Шевченка. Крім нас, на 50 паралелі виявилися Краків, Прага, Майнц, Усть-Каменогорськ. І всі вони менше Харкова.
 
Факт 5: У нас більше всіх земляків у космосі
 
Наша область - світовий рекордсмен за кількістю народжених тут підкорювачів позаземного простору. У загін космонавтів СРСР були зараховані понад 30 наших земляків, з них 21 пілот побував на орбіті, - розповіла "Комсомолці" директор Харківського планетарію Галина Железняк. - Причому в цій області у харків'ян є і ще один рекорд: Сергій Волков, який народився в Чугуєві, став першим у світі космонавтом у другому поколінні. Перш неземне простір підкорював його батько Олександр. Двоє харківських космонавтів - Валентин Бондаренко і Георгій Добровольський - загинули. Першою прізвищем, висіченим на стели космічних трагедій, яку відкрили на мисі Канаверал в США, стала прізвище Бондаренко.
 
Фото Олексія Леонова з його автографом зберігається в музеї університету повітряних сил ім. Кожедуба, адже літати він навчався тут. Фото з ​​архіву
Фото Олексія Леонова з його автографом зберігається в музеї університету повітряних сил ім. Кожедуба, адже літати він навчався тут. Фото з ​​архіву "КП".
Факт 6: Три нобелівських їх лауреата жили тут
 
Харків не даром довгий час вважався столицею науки. В нашому регіоні в різний час проживали три нобелівських лауреата: біолог Ілля Мечников, фізик Лев Ландау та економіст Саймон Кузнець.
 
Факт 7: Найстаріший зоопарк України - в саду Шевченка
 
Ще один привід для гордості - Харківський зоопарк. Він був відкритий в 1896 році і вважається найстарішим в Україні, третім за віком у Російській імперії і двадцятим у світі. В даний час площа його - 22 га, а в колекції налічується близько 400 видів тварин, у тому числі рідкісних і зникаючих.
 
Факт 8: Салтівка - головне "лежбище" країни
 
Найкрупніший спальний район в Україні, населення якого перевищує 400 тисяч чоловік, - Салтівка. З чуток, в 522-му мікрорайоні за планом повинні були побудувати блок житлових будинків, щоб з повітря вони утворювали напис "СССР". Однак після будівлі трьох букв С і вертикальної риси букви Р в план внесли зміни. В результаті з висоти зараз можна побачити містичні цифри 666.
- Я думаю, що ця легенда народилася за аналогією з іншим написом, - поділився своїми спостереженнями Олексій Хорошковатий, відповідальний секретар міської топонімічної комісії. - В районі Люботина в 1930-х з'явилася посадка, що утворює напис "СССР". Зараз вона вже частково вирубана. Насправді ж подібну форму розташування будинків можна знайти в багатьох районах.
 
Ілля Мечников разом з Левом Ландау і Саймоном Ковалем створили імідж нашому регіону в науковому світі. Фото з ​​архіву
Ілля Мечников разом з Левом Ландау і Саймоном Ковалем створили імідж нашому регіону в науковому світі. Фото з ​​архіву "КП".
Факт 9: Перший російський фільм зняли на Полтавському шляху
 
Йдеться про перший в Російській імперії фільмі, який знімали не іноземці, а громадяни цієї країни родом з Харкова.
- 30 вересня 1896 фотограф Альфред Федецький зобразив на на плівку Катеринославської вулиці (нинішній Полтавський Шлях) "Урочисте перенесення чудотворної Озерянської ікони з Курязького монастиря до Харкова", - нагадав кінокритик Володимир Миславський.
 
Факт 10: Наймолодша мама в світі жила в Харкові
 
Наймолодшою ​​мамою в історії не тільки нашого регіону, а й світу вважається 6-річна Ліза, яка в 1934 році завагітніла ... від власного діда-моряка. Дівчинка народжувала природним шляхом, але через передчасного відпадання пуповини немовля загинуло. Лікарі Харківського інституту медицини зняли про це унікальний випадок документальний фільм, який дивом уцілів під час німецької окупації, і довгий час зберігався у професора Валентина Грищенко.

Рекламные объявления